بخش سوم – جمله 123

«فَوَاللَّهِ لَنْ یُبَیِّنَ لَکُمْ زواجِرَهُ وَ لَنْ یُوضِحَ لَکُمْ تَفْسیرَهُ إلاَّ الَّذی أَنَا آخِذٌ بِیدِهِ وَ مُصْعِدُهُ إلَیَّ وَ شائِلٌ بِعَضُدِهِ وَ رافِعُهُ بِیدَیِّ»

«پس به خدا سوگند که باطن‌ها و تفسیر آن را آشکار نمی‌کند مگر همین که دست و بازوی او را گرفته و بالا آورده‌ام.»
«فَوَاللَّهِ لَنْ یُبَیِّنَ لَکُمْ زواجِرَهُ» به خدا قسم هرگز روشن نخواهد کرد برای شما بواطن قرآن را. «زواجر»، جمع «زاجره» است. «زجر» یعنی منع.
یک معنای زواجر، نهی قرآن است. یک معنای زواجر، باطن و عمق قرآن است که به نظر می‌رسد در این‌جا منظور عمق قرآن باشد.
به خدا قسم بیان نخواهد کرد برای شما اعماق قرآن کریم را. «وَ لَنْ یُوضِحَ لَکُمْ تَفْسیرَهُ» و هرگز از قرآن پرده‌برداری نخواهد کرد. تفسیر یعنی پرده‌برداری.
قرآن را برای شما تفسیر نخواهد کرد. « إلاَّ الَّذی أَنَا آخِذٌ بِیدِهِ» آن‌کسی که من اینک دستش را گرفتم و «وَمُصْعِدُهُ إلَیَّ» و بالا آوردم «وَشائِلٌ بِعَضُدِهِ» و بازوی او را گرفتم
«وَ رافِعُهُ بِیدَیِّ» و او را با دودستم بالا بردم. این علی است، تفسیر قرآن را از او بپرسید.
رسول خدا صلی‌الله علیه و آله در ابتدا فرمودند که در قرآن تدبّر کنید، آیاتش را فهم کنید، نگاه کنید به محکمات آن و از متشابهاتش پیروی نکنید که گمراه می‌شوید، سپس می‌فرمایند: به خدا قسم روشن نخواهد کرد برای شما بواطن و تفسیر قرآن را و توضیح نخواهد داد، مگر این‌که بالا بردم و اسمش علی است.
معلوم می‌شود تدّبر در قرآن و نگاه در محکمات و فهم آیات، همراه با بیان‌کنندگان قرآن است که اوّلینشان پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سپس امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام هستند.. در حقیقت حضرت که امر به تدبّر در قرآن و فهم آیات قرآن و نگاه به محکمات دارند، پشتوانه‌اش را ایمان به امیرالمؤمنین علیه‌السّلام قرار داده‌اند و ایشان در جملات و فرازهای دیگر خطبه این مسأله را به‌خوبی توضیح می‌دهند. تدبّر در قرآن و فهم آیات و نگاهِ به محکمات، باید همراه باشد با استفاده‌ی علمی و تفسیری و تأویلی آیات کریمه‌ی قرآن، از وجود مقدّس امیرالمؤمنین علّی بن ابیطالب علیهما ‌السّلام.

والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاتُه

این مقاله برای شما مفید بود؟

Related Articles

Leave A Comment?

چهارده − 4 =