درس دوم – چگونه نصیحت کنیم؟

به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز

 

درس دوم : چگونه نصیحت کنیم ؟

 

این نکته را بانوان خانه دار بهتر متوجه می شوند که :
یک کدبانو و بانوی خانه دار هنگامی که می خواهد از وسایل پاک کننده ( مثل وایتکس و غیره ) استفاده کند همواره آن را رقیق می کند ( کمی با آب مخلوط می کند ) و سپس برای سفید کردن البسه از آن استفاده  می کند . چرا ؟
زیرا که می داند یک مایع سفید کننده و یا شوینده اگر به طور خالص استفاده شود ممکن است به لباس صدمه زده و تار و پود آن را از هم بگسلد ( از هم پاره کند ) نصیحت نیز چنین است . نصیحت به خودی خود تند و تیز و برای افراد غیر قابل تحمل است .
افراد نسبت به شنیدن نصیحت عکس العمل منفی از خود نشان می دهند . حال اگر این نصیحت مقداری نرم و ملایم و لطیف و با شگرد خاصی عنوان شود نه تنها مخاطب آن را با کمال میل می پذیرد بلکه هدف از ارائه نصیحت نیز محقق می شود .
یکی از برترین تکنولوژی هایی که خطابه ی غدیر از آن بهره گرفته استفاده از تذکرات غیر مستقیم است . در خطابه تذکرات به دو دسته مستقیم و غیره مستقیم تقسیم می شوند .
1- تذکرات مستقیم به طور غیر واسطه سفارش و توصیه می کند : « یا ایها الناس اتقواالله ، مردم تقوای الهی پیشه کنید . »
2- تذکرات غیر مستقیم – در این روش با استفاده از حلقه های روابط منظور خود را بیان می فرمایند : مثلاً در خطابه امام امیر المؤمنین – علیه السلام – را ، امام معرفی می کنند . پس چون حضرت علی  – علیه السلام – امام است پس ما باید مأموم این امام باشیم . و لازمه ی مأموم تبعیت از امام است .این شیوه تذکر غیر مستقیم در اعمال نصایح و تذکّرات و هدایت افراد نقش مهم و اساسی دارد امروزه علم روانشناسی نیز این مطلب را اثبات کرده و در علوم نوین نیز این مطلب مطرح و مورد استفاده قرار می گیرد .  مثلاً علم روابط انسانی در مدیریت نوین امروزی حائز اهمیت است و به روابط افراد در محیط کار و رابطه مدیر با کارمندان اشاره دارد .در درس های آینده تذکّرات مستقیم و غیر مستقیم را به صورت جزئی تر مورد بررسی قرار می دهیم  .
 
 

این مقاله برای شما مفید بود؟

Related Articles

Leave A Comment?

2 × 4 =